LM25007SD
LM25007SD
Part Number
LM25007SD
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8WSON
Data sheet
LM25007SD.pdf
Delivery Services
LM25007SD
    Topology Buck
    Output Type Adjustable
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 42V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
    Voltage - Output (Max) 37V
    Current - Output 500mA
    Frequency - Switching Up to 800kHz
    Synchronous Rectifier No
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)