LM2574HVMX-3.3
LM2574HVMX-3.3
Part Number
LM2574HVMX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 14SOIC
Data sheet
LM2574HVMX-3.3.pdf
Series
SIMPLE SWITCHER®
Payment Methods
Delivery Services
LM2574HVMX-3.3
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 4V
    Voltage - Input (Max) 60V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 500mA
    Frequency - Switching 52kHz
    Synchronous Rectifier No
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)