LM2577SX-12/NOPB
LM2577SX-12/NOPB
Part Number
LM2577SX-12/NOPB
Description
IC REG MULT CONFIG INV 12V TO263
Data sheet
LM2577SX-12/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2577SX-12/NOPB
    Part Status Obsolete
    Function Step-Up, Step-Up/Step-Down
    Output Configuration Positive or Negative
    Topology Boost, Flyback, Forward Converter
    Output Type Fixed
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 3.5V
    Voltage - Input (Max) 40V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 3A (Switch)
    Frequency - Switching 52kHz
    Synchronous Rectifier No
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)