LM2587SX-12
LM2587SX-12
Part Number
LM2587SX-12
Description
IC REG MULTI CONFIG 12V 5A TO263
Data sheet
LM2587SX-12.pdf
Delivery Services
LM2587SX-12
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 4V
    Voltage - Input (Max) 40V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 5A (Switch)
    Frequency - Switching 100kHz
    Synchronous Rectifier No
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)