LM2594HVN-3.3
LM2594HVN-3.3
Part Number
LM2594HVN-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-DIP
Data sheet
LM2594HVN-3.3.pdf
Delivery Services
LM2594HVN-3.3
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 4.5V
    Voltage - Input (Max) 60V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 500mA
    Frequency - Switching 150kHz
    Synchronous Rectifier No
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)