LM2596SX-12
LM2596SX-12
Part Number
LM2596SX-12
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Data sheet
LM2596SX-12.pdf
Delivery Services
LM2596SX-12
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 4.5V
    Voltage - Input (Max) 40V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 3A
    Frequency - Switching 150kHz
    Synchronous Rectifier No
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)