LM2655MTCX-3.3
LM2655MTCX-3.3
Part Number
LM2655MTCX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 2.5A 16-TSSOP
Data sheet
LM2655MTCX-3.3.pdf
Delivery Services
LM2655MTCX-3.3
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 4V
    Voltage - Input (Max) 14V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 2.5A
    Frequency - Switching 300kHz
    Synchronous Rectifier No
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)