LM3676SD-1.8
LM3676SD-1.8
Part Number
LM3676SD-1.8
Description
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC 8WSON
Data sheet
LM3676SD-1.8.pdf
Delivery Services
LM3676SD-1.8
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 2.9V
    Voltage - Input (Max) 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 600mA
    Frequency - Switching 2MHz
    Synchronous Rectifier Yes
    Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)