LM5005MHX
LM5005MHX
Part Number
LM5005MHX
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20TSSOP
Data sheet
LM5005MHX.pdf
Delivery Services
LM5005MHX
    Topology Buck
    Output Type Adjustable
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 7V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.225V
    Voltage - Output (Max) 70V
    Current - Output 2.5A
    Frequency - Switching 50kHz ~ 500kHz
    Synchronous Rectifier No
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad