OPA121KU/2K5
OPA121KU/2K5
Part Number
OPA121KU/2K5
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC
Data sheet
OPA121KU/2K5.pdf
Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Family
Series
Difet®
Payment Methods
Delivery Services
OPA121KU/2K5
    Specifications
    Part Status Active
    Amplifier Type General Purpose
    Number of Circuits 1
    Output Type -
    Slew Rate 2 V/µs
    Gain Bandwidth Product 2MHz
    -3db Bandwidth -
    Current - Input Bias 1pA
    Voltage - Input Offset 500µV
    Current - Supply 2.5mA
    Current - Output / Channel 10mA
    Voltage - Supply, Single/Dual (±) 10 V ~ 36 V, ±5 V ~ 18 V
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)