OPA2132U/2K5
OPA2132U/2K5
Part Number
OPA2132U/2K5
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC
Data sheet
OPA2132U/2K5.pdf
Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Family
Series
Payment Methods
Delivery Services
OPA2132U/2K5
    Specifications
    Part Status Active
    Amplifier Type General Purpose
    Number of Circuits 2
    Output Type -
    Slew Rate 20 V/µs
    Gain Bandwidth Product 8MHz
    -3db Bandwidth -
    Current - Input Bias 5pA
    Voltage - Input Offset 250µV
    Current - Supply 4mA
    Current - Output / Channel 40mA
    Voltage - Supply, Single/Dual (±) 5 V ~ 36 V, ±2.5 V ~ 18 V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)