PCF8575DBRE4.pdf

| Part Status | Active |
|---|---|
| Number of I/O | 16 |
| Interface | I²C, SMBus |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | 1mA, 25mA |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Shipment | UPS/EMS/DHL/FedEx Express. |
| Condtion | New original factory. |
| Datasheet | Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() |
PCF8574DGVR | Texas Instruments | IC I/O EXPANDER I2C 8B 20TVSOP | Inquiry |
![]() |
![]() |
PCF8574RGYR | Texas Instruments | IC I/O EXPANDER I2C 8B 20VQFN | Inquiry |
![]() |
![]() |
TCA9534PWR | Texas Instruments | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP | Inquiry |
![]() |
![]() |
PCF8574ADGVR | Texas Instruments | IC I/O EXPANDER I2C 8B 20TVSOP | Inquiry |
![]() |
![]() |
TCA9534APWR | Texas Instruments | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP | Inquiry |
![]() |
![]() |
PCF8574ARGYR | Texas Instruments | IC I/O EXPANDER I2C 8B 20VQFN | Inquiry |
![]() |
![]() |
PCA9554ADGVR | Texas Instruments | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TVSOP | Inquiry |
![]() |
![]() |
TCA9554ADBQR | Texas Instruments | IC I/O EXPANDER I2C 8BIT 16TSSOP | Inquiry |
![]() |
![]() |
TCA9554ADBR | Texas Instruments | IC SMBUS I/O EXPANDER I2C 16SSOP | Inquiry |
![]() |
![]() |
PCA9554ARGVR | Texas Instruments | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16VQFN | Inquiry |
Tel
