TL5002CDR
TL5002CDR
Part Number
TL5002CDR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG CTRLR BOOST/FLYBACK 8SOIC
Data sheet
TL5002CDR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Family
Series
Payment Methods
Delivery Services
TL5002CDR
    Specifications
    Part Status Active
    Output Type Transistor Driver
    Function Step-Up, Step-Up/Step-Down
    Output Configuration Positive
    Topology Boost, Flyback
    Number of Outputs 1
    Output Phases 1
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.6 V ~ 40 V
    Frequency - Switching 20kHz ~ 500kHz
    Duty Cycle (Max) 100%
    Synchronous Rectifier No
    Clock Sync No
    Serial Interfaces -
    Control Features Dead Time Control, Frequency Control
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C (TA)
    Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)