TLV27L2ID
TLV27L2ID
Part Number
TLV27L2ID
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8SOIC
Data sheet
TLV27L2ID.pdf
Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Family
Series
Payment Methods
Delivery Services
TLV27L2ID
    Specifications
    Part Status Active
    Amplifier Type General Purpose
    Number of Circuits 2
    Output Type Rail-to-Rail
    Slew Rate 0.06 V/µs
    Gain Bandwidth Product 160kHz
    -3db Bandwidth -
    Current - Input Bias 1pA
    Voltage - Input Offset 500µV
    Current - Supply 7µA
    Current - Output / Channel 400µA
    Voltage - Supply, Single/Dual (±) 2.7 V ~ 16 V, ±1.35 V ~ 8 V
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)