TPS40057PWPR
TPS40057PWPR
Part Number
TPS40057PWPR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Data sheet
TPS40057PWPR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Family
Series
Payment Methods
Delivery Services
TPS40057PWPR
    Specifications
    Part Status Active
    Output Type Transistor Driver
    Number of Outputs 1
    Output Phases 1
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8 V ~ 40 V
    Frequency - Switching Up to 1MHz
    Duty Cycle (Max) 94%
    Synchronous Rectifier Yes
    Clock Sync Yes
    Serial Interfaces -
    Control Features Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
    Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad